Fot. Ania Dymek

Fot. Ania Dymek

Separator-ABOUT.png

Magda Rohrmann

Pictures tell the stories that words never could

 

Hi! It is nice to see that you would like to get to know me better. My name is Magda and I am a freelance photographer. Books, travels, food and music are things I am passionate about. I am a Polish girl living in Berlin, but I dream of flying all around the world to meet you.

My journey with photography started as a way to do something creative outside of work. I would never think it will become my passion, something that captivates me,  gives me energy, excitement and an idea for life.

I am a person that loves life and strives to document every little details of it. Aaron Siskind once said, "Photography is a way of feeling, of touching, of loving. What you have caught on film is captured forever... it remembers little things, long after you have forgotten everything".  I believe this is exactly the thing that is so magical about taking pictures, it saves the happiest moments in your life forever.You will look at that one photo in 10 years and you remember how wonderful that day was, remember the feeling. My joy comes from freezing these moments for you and your family.

In my photos I am trying to tell your story, show the unspoken feelings.My pictures are not posed or staged, instead I go for a walk with you, have a conversation and try to catch the spontaneous moments.

 

                        _________________________________________

 

Zdjęcia opowiadają historie, których słowa nigdy nie mogły

Cześć! Miło mi, że zechcieliście mnie poznać. Nazywam się Magda i jestem niezależnym fotografem. Książki, podróże, jedzenie i muzyka to rzeczy, które mnie pasjonują. Jestem Polką mieszkającą w Berlinie, ale marzę o lataniu po całym świecie, by was poznać.

Moja podróż z fotografią zaczęła się jako sposób na zrobienie czegoś twórczego poza pracą. Nigdy bym nie pomyślała, że stanie się ona moją pasją, czymś, co mnie urzeka, daje mi energię, podekscytowanie i pomysł na życie.

Jestem osobą, która kocha życie i stara się udokumentować każdy jego najmniejszy szczegół. Aaron Siskind powiedział kiedyś: "Fotografia to sposób odczuwania, dotykania, kochania. Co zostało złapane przez kliszę jest uwiecznione na zawsze... pamięta małe rzeczy, długo po tym kiedy już wszystko zostało zapomniane". Wierzę, że to jest właśnie to, co jest magiczne w robieniu zdjęć,  zachowywanie najszczęśliwszych momentów w waszym życiu na zawsze. Spojrzycie na to jedno zdjęcie za 10 lat i będziecie pamiętać jak wspaniały był ten dzień, będziecie pamiętać to uczucie. Moja radość pochodzi z udokumentowania tych chwil dla ciebie i twojej rodziny.

W moich zdjęciach próbuję opowiedzieć waszą historię, pokazać niewypowiedziane uczucia. Moje zdjęcia nie są pozowane, zamiast tego idę z wami na spacer, rozmawiam i próbuję złapać spontaniczne chwile.