NYC

MR0_2836.jpg

This trip was my dream for as long as I can remember. That´s why when it finally happened, I was worried that maybe I put my hopes too high. We´ve watched so many movies and series picturing New York and I was not sure if this city can live up to the expectations. Guess what?

It was better than I imagined it. 9 days in heaven and I think I can say, a city in which I felt more at home than in any other place. The architecture, parks, food (not always fast food), fashion, I loved it all. Wherever I looked and wherever I went, I couldn´t stop smiling. A romantic boat ride in Central Park, live jazz in a park on a lunch break, endless walks through Greenwich Village and Soho, beautiful night views from the Top of the Rock and a day full of laughter with a long not seen friend. All this made this trip one to remember for a long time.

Hopefully, we´ll go back soon.

Ta podróż była moim marzeniem odkąd sięgam pamięcią. Dlatego, kiedy w końcu do niej doszło, obawiałam się czy  może moje nadzieje nie są zbyt wysokie. Obejrzeliśmy wiele filmów i seriali o Nowym Jorku i nie byłam pewna, czy to miasto może sprostać moim oczekiwaniom. Zgadnijcie co?

Było lepiej, niż to sobie wyobrażałam. 9 dni w niebie i myślę, że mogę powiedzieć, że w mieście w którym czułam się bardziej jak w domu niż w jakimkolwiek innym miejscu. Gdziekolwiek spojrzałam i gdziekolwiek poszłam, nie mogłam przestać się uśmiechać. Romantyczny czas na łódce w Central Park, jazz na żywo w parku podczas przerwy na lunch, niekończące się spacery po Greenwich Village i Soho, piękne nocne widoki z Top of the Rock i cały dzień pełen śmiechu spędzony z dawno nie widzianą przyjaciółką. Wszystko to sprawiło, że tę podróż zapamiętam na bardzo długo.

Mam nadzieję, że wkrótce tam wrócimy.